EkstraAklasa

NIECODZIENNY POMYSŁ NA NIECODZIENNĄ SYTUACJE.

Kilka dni temu prezes podokręgu Żywiec-Dariusz Mrowiec, na naszej stronie poinformował o planach na dokończenie sezonu 2019/2020 na szczeblach A i B klasy. [Dariusz Mrowiec- fragment wypowiedzi z dnia 24.03.2020r] „Dzielimy A - klasę, na dwie grupy, grupę "mistrzowską" 7 zespołów, które, po rundzie jesiennej zajmowały pierwsze siedem miejsc. Drużyny te grają sześć kolejek. Zwycięzca i druga drużyna uzyskują awans do klasy okręgowej bezpośrednio.”

Już dzisiaj wiemy, że słowa zamieniły się w czyny. Podokręg wysłał do wszystkich klubów A-klasy zapytanie o akceptacje takiego rozwiązania. [Treść listów do klubów-źródło:Sportowe Beskidy] „Biorąc pod uwagę brak możliwości zaplanowania dokładnego rozpoczęcia rozgrywek, musimy brać pod uwagę ewentualne skrócenie rundy wiosennej. W związku z tym zarząd Podokręgu jeśli już rozpoczniemy rozgrywki, proponuje podział lig na grupę mistrzowską i grupę spadkową. Do rozegrania pozostałoby mniej meczów. Bardzo proszę o odpowiedź na dwa pytania.
1. Czy zarząd klubu jest za dokończeniem rozgrywek rundy wiosennej w sezonie 2019/2020 ?
2. Czy jeśli rozgrywki wiosenne się rozpoczną, to zarząd klubu jest za podziałem lig na grupy spadkowe i grupy mistrzowskie?”

Jak to będzie wyglądało? Spróbujemy odpowiedzieć na kilka pytań. Jeśli A-klasa Żywiec zostanie podzielona na grupy to ich skład powinien wyglądać następująco:

Grupa Mistrzowska:
TS „Metal” Węgierska-Górka
LKS „Mońcuł” Ujsoły
LKS LEŚNA
LKS „Magura” Bystra
LKS Sopotnia
LKS „Magórka” Czernichów-Tresna
LKS „Skrzyczne” Lipowa

Grupa Spadkowa:
GKS Radziechowy-Wieprz II
LKS „Beskid” Gilowice
LKS „Babia Góra” Koszarawa
TS „Soła” Żywiec
LKS „Jezioro Żywieckie” Zarzecze
LKS „Sokół” Słotwina
LKS „Jeleśnianka” Jeleśnianka

Jeśli obecne rozwiązanie ma zastąpić rundę wiosenną kluby powinny rozegrać mecze rewanżowe na innym boisku niż w rundzie jesiennej. Zakładając takie rozwiązanie LKS Leśna swoje mecze będzie rozgrywać: NA SWOIM STADIONIE Z: Ujsołami, Sopotnią, Czernichowem, Lipowa NA WYJEŹDZIE Z: Węgierska-Górka i Bystra

Takie rozwiązanie pozwala dograć sezon w jak najbardziej sprawiedliwym systemie. Punkty, w przypadku podzielenia tabeli na grupy, zostaną przepisane po ostatniej kolejce. Szczegóły zostaną dograne po ewentualnej zgodzie wszystkich wymienionych klubów. Ciekawym rozwiązaniem było by również rozwiązanie, które kiedyś obowiązywało w Ekstraklasie z podziałem dotychczas zdobytych punktów na pół. Zdecydowanie wpłynęło by to na zaostrzenie rywalizacji i spowodowało, iż do gry o awans i spadek dołączyły by wszystkie zespoły z poszczególnych grup. (do gry o spadek nie liczy się na chwilę obecną np Beskid Gilowice)

Jeśli runda wiosenna rozpocznie się na początku Maja (najbardziej optymistyczne założenie) rozgrywki powinny skończyć się w połowie czerwca. Przypominamy, że ten materiał jest tylko naszym przypuszczeniem i nie musi się sprawdzić w 100%.